Inwentaryzacja Krajoznawcza

Załącznik nr 2

Zarządzenie Nr 8/2000 Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego PTTK z dnia 20 czerwca 2000 r. w sprawie: ZASAD FINANSOWANIA INWENTARYZACJI KRAJOZNAWCZEJ

Realizując postanowienia XI Zjazdu Krajowego PTTK - Uchwała Zjazdu, rozdział I, pkt 3, poz. a w sprawie inwentaryzacji krajoznawczej, zarządzam, co następuje:

1. Podstawa finansowania

Dokumentami finansowania jednostki inwentaryzacji są: wstępny preliminarz, umowa o dzieło, protokół przyjęcia stanowiący załącznik do rachunku.

Podstawową jednostką inwentaryzacji krajoznawczej jest miasto lub gmina. W uzasadnionych przypadkach można wyznaczyć obwody inwentaryzacyjne stanowiące część miasta lub gminy.

Merytorycznej oceny przyjęcia pracy dokonuje Zespół ds. Inwentaryzacji Krajoznawczej Polski lub upoważnione przez niego osoby. Kontrolę formalno-rachunkową oraz zatwierdzenie do wypłaty dokonują główny księgowy i urzędujący członek prezydium Zarządu Oddziału PTTK. Rozliczenie z Zarządem Oddziału PTTK następuje po przyjęciu przez ZO PTTK kompletu kart, zdjęć, rysunków z terenu inwentaryzowanej jednostki oraz przekazaniu do ZG PTTK rozliczenia według wzoru załączonego do Zarządzenia.

2. Koszty dokumentacji inwentaryzacji

2.1. Dokumentacja inwentaryzacyjna rozliczana jest na podstawie umowy o dzieło (wzór stanowi załącznik nr 1).

2.2. Za podstawę rozliczenia opracowania dokumentacji obiektów przyjmuje się następujące maksymalne wartości ryczałtów tytułem zwrotu poniesionych kosztów opracowania, określane w odniesieniu procentowym do diety delegacyjnej obowiązującej w dniu rozliczenia:

opis obiektu pojedynczego (lub pierwszego obiektu w zespole) 25%
opis drugiego i następnych obiektów w zespole 10%
rysunek, szkic, plan, mapka (w zależności od wielkości obszaru i skali trudności); przykłady wyceny wg zeszytu nr 2 materiałów pomocniczych:
rys. 8, 14 40%
rys. 1, 7, 9, 11, 13 50%
rys. 3, 5 100%
rys. 10 150%
zdjęcie barwne 10 x 15 cm 20%
protokół-notatka 10%
sprawdzenie opisu obiektu pojedynczego (lub pierwszego w zespole) wraz z dołączonym materiałem ikonograficznym (z poprawieniem do 5 błędów na karcie) 5%
sprawdzenie opisu drugiego i następnych obiektów w zespole - za każdy 2%

3. Koszty archiwizacji

3.1. Grupa inwentaryzacyjna dostarcza materiały w jednym egzemplarzu do Regionalnej Pracowni Krajoznawczej lub właściwego Zarządu Oddziału PTTK.

3.2. Koszty archiwizacji zbiorów na nośniku elektronicznym mogą być refundowane ze środków Zarządu Głównego PTTK tylko po wcześniejszym uzgodnieniu i po zaaprobowaniu przedstawionego preliminarza.

3.3. Ustala się zwrot kosztów archiwizacji w odniesieniu procentowym do diety delegacyjnej obowiązującej w dniu rozliczenia:

skanowanie zdjęcia 15%
skanowanie rysunku 10%
wykonanie archiwum na płytce CDR 300%
  • - 15%
  • - 10%
  • - 300%

W miarę możliwości należy stosować minimalizację kosztów archiwizacji zbiorów, a dostępne środki finansowe przeznaczać w pierwszej kolejności na inwentaryzację gmin.

4. Prawa autorskie

4.1. Autorzy inwentaryzacji krajoznawczej zachowują prawa autorskie zgodnie z Ustawą z dnia 04.02.1994 (DZ.U. nr 24 z 23.02.1994, poz. 83).

4.2. Regionalna Pracownia Krajoznawcza, Zarząd Oddziału lub ZG PTTK maja prawo publikowania dokumentacji inwentaryzacyjnej w całości lub we fragmentach bez dodatkowego wynagrodzenia autorów inwentaryzacji.

5. Podatek

Honorarium za dzieło (opracowanie kart, rysunków, szkiców i zdjęć) podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu ulgi podatkowej tytułem kosztów uzyskania zgodnie z Ustawą z dnia 26.07.1991r. O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH (Dz.U. nr 80 z 10.09.1991).

6. Traci moc zarządzenie nr 22/89 Sekretarz Generalnego Zarządu Głównego PTTK z dnia 17.10.1989 r. w sprawie zasad finansowania inwentaryzacji krajoznawczej.

7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01.07.2000 r.

Sekretarz Generalny PTTK

Andrzej Gordon