strzalka V Kongres Krajoznawstwa - strona główna

V Kongres Krajoznawstwa Polskiego

Imprezy towarzyszące

Spotkania krajoznawców - publicystów z uczniami szkół Gniezna

W dniach 6, 7 i 8 września z młodzieżą spotkali się i poprowadzili zajęcia:

• Szkoła Podstawowa w Woźnikach - Piotr Maluśkiewicz z Poznania
  • Zespół Szkół w Czerniejewie - Marek Krzemień z Krakowa i Grażyna Orłowska-Rybicka z Warszawy
  • Zespół Szkół w Żydowie - Paweł Anders z Poznania
  • Zespół Szkół Zasadniczych w Gnieźnie - Andrzej Danowski i Wilhelm Szarżanowicz z Łodzi
  • Młodzieżowy Dom Kultury - Zbigniew Galiński i Barbara Kubiak z Bydgoszczy
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Gnieźnie - Zbigniew Fałtynowicz i Małgorzata Pawłowska z Suwałk
  • Liceum nr 2 w Gnieźnie Robert Respomdowski i Grażyna Orłowska-Rybicka

Seminarium "Krajoznawstwo w szkolnych programach nauczania, a codzienna działalność krajoznawcza szkoły". Seminarium zorganizowane dla nauczycieli kraju przez Radę ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK przy współpracy z MEN, obejmowało część referatową i dyskusję na temat stosowanych w praktyce form realizacji programu MEN "Dziedzictwo kulturowe w regionie" oraz udział w wycieczkach Szlakiem Piastowskim i w obradach V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego. Seminarium towarzyszyły wystawy - "Dziedzictwo - Koła Krajoznawcze Młodzieży Szkolnej w II Rzeczypospolitej", "Młodzież w PTTK - 2000" i "Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy Poznajemy Ojcowiznę 1989-2000" (siedem edycji). Wybór materiałów i układ - Marek Boguszewski i Wanda Skowron.

9 września w krajoznawczej sali komputerowej młodzi krajoznawcy prezentowali CD-ROM-y krajoznawcze i strony internetowe PTTK, zorganizowano również koncert piosenki turystycznej. Seminarium, wystawom i wszystkim imprezom gościny udzielił Młodzieżowy Dom Kultury w Gnieźnie.

Otwarte zebranie Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych - zorganizowano 7 września w Seminarium Duchownym

Wystawy

Na terenie Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie z okazji Kongresu zorganizowano następujące wystawy:

• "Fotografia Krajoznawcza w PTK - PTTK". Organizator Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi. Wystawie towarzyszyło wydawnictwo "Historia fotografii krajoznawczej PTK-PTTK" autorstwa Adama Czarnowskiego i Wandy Skowron.
  • "Czasopiśmiennictwo Towarzystwa centralne i regionalne". Organizator - Centralna Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie.
  • "Ze zbiorów Muzeum Pamiątek Turystycznych PTTK". Organizator - Muzeum Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu.
  • 25 lat Wydawnictwa PTTK "Kraj" - wystawa połączona ze sprzedażą książek
  • "Morze i Pomorze w medalierstwie i falerystyce" - Bogusław Filipek z Gdyni
  • "Tematy historyczne w medalierstwie i znaczkach turystycznych - Włodzimierz Majdewicz z Warszawy
  • "Drogi poznania Ojczyzny" - Zbigniew Lewandowski z Warszawy
  • "Odznaki krajoznawcze i turystyczne PTTK" - Edmund Rakowski ze Świeradowa Zdroju
  • "PTTK w ekslibrisie" - Józef Zdunek z Krotoszyna. Wystawie towarzyszył katalog.
  • Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu - wystawie towarzyszyła sprzedaż książek turystyczno-krajoznawczych przez hurtownię książki POLMAP z Poznania.
  • Wystawa "Dziedzictwo ..." - omówiona przy seminarium.

Zjazd Gnieźnieński Rycerstwa Polskiego - który trwał od 7 do 9 września. Mieszkańcy Gniezna i częściowo uczestnicy Kongresu mogli podziwiać przegląd drużyn rycerskich, przekazanie kluczy do bram grodu, widowisko historyczne przed katedrą.

Krajoznawcza impreza na orientację "Poznajemy Gniezno" - przygotowana przez Komisję Imprez na Orientację ZG PTTK jako ogólnodostępna. Na krajoznawczą trasą na orientację ze specjalnie przygotowanym planem Gniezna wyruszyło ponad 1700 osób.

Wydawnictwa

• Pierwszym wydawnictwem z okazji Kongresu był plakat wydany w nakładzie 10000 egz. Przez Wydawnictwo PTTK "Kraj".
  • Wydano Informator V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego w nakładzie 5000 egz. Logo Kongresu na samoprzylepnych naklejkach w trzech wielkościach, medal pamiątkowy w nakładzie 700 egz., 5 zeszytów z referatami plenarnymi oraz wygłaszanymi w zespołach kongresowych, okolicznościowy papier listowy, zaproszenia, koperty, drugi organizacyjne.
  • We współpracy z TP S.A. ukazała się karta telefoniczna z rysunkiem plakatu kongresowego po jednej i wizerunkami odznaki krajoznawczej regionalnej i Polski po drugiej stronie.
  • Na Kongres wydano "Kanon Krajoznawczy Polski" praca zbiorowa pod redakcją W. Łęckiego, nakład 3000 egz. Wyd. PTTK "Kraj". Autorzy - głównie członkowie Komisji Krajoznawczej ZG PTTK, opisali około 500 najciekawszych obiektów krajoznawczych z terenu całej Polski. Zwiedzanie tych obiektów jest warunkiem zdobycia kolejnych stopni Odznaki Krajoznawczej Polski. Od 1993 roku, kiedy to zaczął obowiązywać regulamin Regionalnej Odznaki Krajoznawczej (stopień brązowy i srebrny) i Odznaki Krajoznawczej Polski (stopnie brązowy, srebrny, złoty i złoty z szafirem) do września 2000 roku jedynie 3 osoby w Polsce zwiedziły wszystkie obiekty z kanonu i zdobyły złotą odznakę z szafirem. Bogato ilustrowaną książkę - oryginalny przewodnik po Polsce - wydano dzięki sponsorowi, którym był Bank Handlowy.
  • Uczestnicy Kongresu otrzymali ponadto okolicznościowy numer "Kroniki Wielkopolskiej 2000" i "Ziemi 2000".
  • Ukazała się "Historia fotografii krajoznawczej PTK - PTTK" autorstwa A.Czarnowskiego i W. Skowron. Wyd. - Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi
  • Katalog wystawy "PTTK w ekslibrisie" - wystawa z kolekcji Józefa Zdunka, format A5, str. 20 wyd. ZG PTTK i Oddział Krotoszyński PTTK