strzalka V Kongres Krajoznawstwa - strona główna
strzalka Przesłanie

V Kongres Krajoznawstwa Polskiego

Po Kongresie

Piąty w historii polskiego krajoznawstwa i ostatni w XX wieku Kongres przeszedł już do historii. O pierwszym Kongresie zorganizowanym w Poznaniu w roku 1929 możemy dowiedzieć się przeglądając kolejne numery czasopisma "Ziemia" z roku 1929. Kolejny Kongres w 1970 r zorganizowano w Gdańsku (z nakazu ówczesnych władz mógł on zostać zorganizowany jedynie pod nazwą Ogólnopolskiej Narady Krajoznawczej). Dotrzymano postanowienia, aby Kongresy organizować co 10 lat. III Kongres Krajoznawstwa Polskiego odbył się w 1980 r. w Płocku, IV Kongres w 1990 r. w Opolu, Wielu osób będących współorganizatorami Kongresów w Płocku i Opolu, bezinteresownie zaangażowało się w przygotowanie merytoryczne i organizacyjne Kongresu w Gnieźnie i dla wielu z nich było to zadanie wieńczące działalność krajoznawczą. Dla ilu udział w Kongresie był początkiem tej drogi? Pośród uczestników V Kongresu znaleźli się młodzi ludzie, którzy przygotowali seminarium, wystawy, pokazy w Młodzieżowym Domu Kultury, współorganizowali imprezę "Poznajemy Gniezno", słuchali referatów, niejednokrotnie coś notowali. To od nich i ich kolegów będzie zależało czy będzie i jaki będzie VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego za 10 lat.

To prawda, że Kongres w Gnieźnie wymagał pracy wielu ludzi z różnych stron Polski i że było to możliwe dzięki wieloletnim przyjacielskim więziom nawiązanym na turystycznych szlakach, sejmikach krajoznawczych, wyprawach w urokliwe zakątki Polski i za granicę. Na szczęście nikt nie ma monopolu na przyjaźń i koleżeńskie serdeczne więzi. Łączą one także uczestników ogólnopolskiego kursu krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę". Do udziału w konkursie zapewne namówili ich nauczyciele lub starsi koledzy, dalej na turystyczne wędrówki idą samodzielnie. Może to oni będą chcieli za 10, za 20 lat podjąć trud zorganizowania Kongresu, zapewne znajdą wsparcie u starszych kolegów, którzy dziś działają w środowisku akademickim. Wszak z tego środowiska wyrośli prawie wszyscy organizatorzy Kongresu w Gnieźnie. Prawda, ze było to dawno, ale było. Kiedy Prezes Zarządu Głównego PTTK zaprosił do siedziby Towarzystwa do Warszawy około 50 osób, aby podziękować im za zorganizowanie Kongresu i imprez towarzyszących, dwóch panów z Krakowa stwierdziło, że przecież oni się znają. Pan Profesor uczestniczył w pracach Komitetu Naukowego, głosił referat w zespole, Kolega Wiceprzewodniczący jednej z komisji ZG uczestniczył w przygotowaniu imprez towarzyszących. W czasie Kongresu byli bardzo zajęci. Teraz mogli spokojnie porozmawiać. Okazało się, że działali w tym samym klubie i ostatni raz widzieli się -dzieści lat temu na studenckim rajdzie w górach - wiedzieli na którym rajdzie i na jakiej trasie. A historia toczy się kołem...

Dokumenty końcowe

"Krajoznawstwo źródłem tożsamości narodowej"
Przesłanie V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego - Gniezno 2000

"Krajoznawstwo źródłem tożsamości narodowej"
Rezolucja Programowa V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego

Materiały merytoryczne oraz pełniejsza dokumentacja faktów były publikowane w roczniku "Ziemia" po każdym Kongresie. W grudniu 2000 r ukazał się tom "Ziemia - V Kongres Krajoznawstwa Polskiego" . Na 414 stronach opublikowano:

• informacje o przygotowaniach do Kongresu,
  • przebieg Kongresu i listy skierowane do uczestników Kongresu
  • referaty plenarne
  • referaty wygłoszone w zespołach, przebieg obrad, wnioski
  • informacje o sejmiku młodzieżowym i wybrane referaty
  • dokumenty końcowe
  • imprezy towarzyszące
  • materiały uzupełniające:
    • Z korespondencji Mieczysława Orłowicza
      z Franciszkiem Jaśkowiakiem
    • Społeczna opieka nad zabytkami w Polskim
      Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym
    • Przewodnik PTTK - odpowiedzialnym krajoznawcą
    • Działalność krajoznawcza PTTK
      (kadra, metody i formy działania, ośrodki programowe)
    • Fotografia krajoznawcza
    • oraz album - 42 zdjęcia z Kongresu.

Ziemia - okładka"Ziemia" została zrealizowana na zlecenie Zarządu Głównego PTTK i Generalnego Konserwatora Zabytków przez Oddział Stołeczny PTTK.