Krajoznawcza Odznaka Morska

-+-+----------+-+-

1.Krajoznawcza Odznaka Morska została ustanowiona na wniosek Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni w cel zachęcenia szerokich kręgów turystów, zwłaszcza młodzieży, do poznawania problematyki morskiej i historycznych związków Polski z morzem.

2. Odznakę można zdobyć dopiero po ukończeniu 12 roku życia.

3. Odznaka posiada trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Normy na wyższy stopień odznaki można zdobywać bezpośrednio po spełnieniu wymagań na odznakę stopnia niższego. Nie wolno jednak zaliczyć powtórnie wypełnienia warunków oraz zwiedzania miast i obiektów zaliczonych na niższy stopień odznaki. W ciągu roku można zdobyć tylko jeden stopień odznaki.

4. Odznakę zdobywa się zwiedzając miejscowości i obiekty oraz spełniając warunki wymienione w dalszej części regulaminu w czasie wycieczek zbiorowych i indywidualnych - pieszych, kolarskich, motorowych itp. Zwiedzanie miejscowości lub obiektu winno być udokumentowane przez potwierdzenie przewodnika prowadzącego wycieczkę, instruktora krajoznawstwa, przewodnika turystyki kwalifikowanej PTTK lub organizatora imprez albo uzyskanie pieczątki w dzienniczku prowadzonej przez zdobywającego odznakę.

5. W celu zdobycia Krajoznawczej Odznaki Morskiej należy:

• w stopniu brązowym - zwiedzić 12 miejscowości i obiektów na terenie co najmniej jednego województwa nadmorskiego,
  • w stopniu srebrnym - zwiedzić 24 miejscowości i obiekty na terenie co najmniej dwóch województw nadmorskich,
  • w stopniu złotym - zwiedzić 48 miejscowości i obiekty na terenie co najmniej czterech województw nadmorskich.

Nie wolno pominąć obiektów żadnej z czterech grup wymienionych w punkcie 8 regulaminu. Należy, poza tym wypełnić następujące warunki:

• odbyć rejs statkiem pasażerskim, statkiem wycieczkowym ( białej floty ), jachtem, okrętem itp. ( dla wszystkich stopni odznaki )
  • zwiedzić jedno z wymienionych: Gdańsk, Gdynia, Darłowo, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście (dla stopnia złotego i srebrnego)
  • wziąć udział jako uczestnik lub widz uroczystości z ceremoniałem morskim, np.: w imprezach organizowanych z okazji "Dnia Morza"; wizytach obcych statków w polskich portach; wodowania statku; "chrzcie morskim", "Neptunaliach" itp. (dla stopnia złotego).

6. Krajoznawczą Odznakę Morską można zdobywać równolegle z innymi odznakami turystycznymi i krajoznawczymi.

7. Odznaki na podstawie przedłożonego do weryfikacji "Dzienniczka - kroniki " przyznają:

• w stopniu złotym - Komisje Krajoznawcze Zarządów Wojewódzkich PTTK w Elblągu, Gdańsku, Słupsku, Koszalinie i Szczecinie oraz Komisja Krajoznawcza Zarządu Oddziału PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni;
  • w stopniu srebrnym i brązowym - Komisje Krajoznawcze Zarządów Oddziałów PTTK w/w województw.

Wykaz grup oraz obiektów krajoznawczych.

I grupa - Gospodarka morska i żegluga

• porty i przystanie pasażerskie, handlowe i jachtowe bazy kontenerowe i promowe,
  • stocznie i zakłady produkujące dla gospodarki morskiej,
  • latarnie morskie (Łysica, Piaski, Gdańsk-Nowy Port, Hel, Szwedzka Góra, Jastarnia, Władysławowo, Rozewie, Stilo, Czołpino, Ustka, Jarosławiec, darłowo, Gąski, Kołobrzeg, Niechorze, Kikut, Świnoujście),
  • statki, okręty i inne urządzenia pływające ("Dar Pomorza", "Sołdek", ORP "Błyskawica"),
  • szkoły morskie, instytuty naukowe i badawcze itp.

II grupa - Historyczne związki polski z morzem

• dawne porty Rzeczpospolitej i historyczne porty Pomorza (Elbląg, Gdańsk port nad Motławą, Puck, Władysławowo, Ustka, Darłowo, Mrzeżyno, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin),
  • twierdze morskie i elementy fortyfikacji (Twierdza Wisłoujście, mury obronne, bramy wodne, bastiony Gdańska, zamek Darłowo, fortyfikacje Kołobrzegu, zamek Szczecin, grodziska w Sopocie i na Wolinie),
  • zabytkowe urządzenia portowe, spichrze, żurawie, bramy wodne,
  • zabytki architektury miast nadmorskich,
  • muzea morskie i rybackie (Centralne Muzeum Morskie - Gdańsk, Muzeum Rybackie - Hel, Muzeum Latarnictwa - latarnia morska Rozewie, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Oceanograficzne - Gdynia, Muzeum Rybackie - Świnoujście, Muzeum Narodowe - Szczecin),
  • miejsca pamięci narodowej związane z morzem.

III grupa - Przyroda i krajobraz morski

• parki narodowe i krajobrazowe (Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy, Nadmorski, Trójmiejski,
  • Szczeciński Park Krajobrazowy),
  • rezerwaty i pomniki przyrody.

IV grupa - Wypoczynek i rekreacja (lub zagospodarowanie turystyczne)

• miejscowości wczasowe (Krynica Morska, Kąty Rybackie, Tolkmicko, Stegna, Junoszyno, Jantar, Świbno, Sopot, Rewa, Hel, Jurata, Jastarnia, Chałupy, Władysławowo, Puck, Swarzewo, Jastrzębia Góra, Karwia, Dębek, Białogóra, Łeba, Rowy, Ustka, Wicko Morskie, Jarosławiec, Darłowo, Łazy, Unieście, Mielno, Chłopy, Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie, Dąbki, Sianożęty, Dźwirzyno, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Dziwnówek, Dziwnów, Międzywodzie, Świętouść, Wisełka),
  • uzdrowiska (Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście),
  • ciekawe obiekty wczasowe i sportowo - rekreacyjne.