Znak PTTK
Szlaki turystyczne w Polsce
SZLAKI - strona glowna Spis szlakow napisz do nas www.pttk.pl

Województwo Świętokrzyskie


Szlak niebieski niebieski Wąchock - Cedzyna 45 km

Wąchock położony jest nad rzeką kamienną. Znajduje się tu jeden z najcenniejszych zabutków architektury romańskiej w Polsce. Zabytkiem tym jest Opactwo Cystersów pochodzące z XIII wieku. Miejscowy kościół parafialny w stylu późnoromańskim, posiada bogate wyposażenie, głównie barokowe i rokokowe pochodzące z XVII-XVIII wieku. Wschodnie i południowe skrzydło budynków klasztornych datowane jest na pierwszą połowę XIII wieku, reszta łącznie z krużgankami zbudowana została w wieku XV.

Interesującym miejscem na trasie jest wzniesienie Wykus (wys. 326 m.n.p.m.), rezerwat przyrody, chroniący wielogatunkowy drzewostan z dominującą jodłą pospolitą, charakterystyczny dla Puszczy Świętokrzyskiej. W roku 1863, w czasie Powstania Styczniowego, na stokach Wykusu obozował ze swoim oddziałem Marian Langiewicz. W roku 1943 na Wykusie było obozowisko silnych zgrupowań partyzanckich Armii Krajowej, którymi dowodził mjr "Ponury" Jan Piwnik.

Bodzentyn to malowniczo położona wieś u podnóży Gór Świętokrzyskich. Znajdują się tu ruiny XIV wiecznego zamku. Miejscowy kościół parafialny ma cechy budowli gotyckiej, wzniesiono go w latach 1440-1452. We wnętrzu świątyni znajduje się renesansowy ołtarz główny pochodzący z katedry na Wawelu, ponadto piękna gotycka Madonna z 1430 roku oraz późnogotycka chrzcielnica z 1492 roku.


mapka
[strona główna serwisu ZG PTTK] [szlaki - strona główna] [spis szlaków] [webmaster]