---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę

Czesława Pawła Mrowca
(18.04.1925–9.05.2019)

Członka Honorowego PTTK

członka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego od 1946 r., Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego od 1949 r. i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od 1950 r.
Zamiłowanie do krajoznawstwa i turystyki zaszczepili mu rodzice. W Polskim Towarzystwie Krajoznawczym był przewodnikiem po Warszawie i jej okolicach. Ukończył Kurs Przeszkolenia dla działaczy Turystyki Krajowej, zorganizowany przez Biuro Turystyki Ministerstwa Komunikacji i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W Polskim Towarzystwie Tatrzańskim odbył przeszkolenie w Klubie Wysokogórskim, uzyskując uprawnienia instruktorskie i przewodnickie na teren Tatr. Swoje zamiłowanie do gór i turystyki górskiej realizował później w Sekcji Taternickiej Oddziału Warszawskiego PTTK, której był współzałożycielem w 1953 r. Kontynuatorem Sekcji Taternickiej jest Stołeczny Klub Tatrzański działający najpierw przy Oddziale Żoliborskim PTTK, a obecnie przy Oddziale PTTK „Marymont” w Warszawie. W Klubie był członkiem kolejnych zarządów: w latach 1961–1966 wiceprezesem, a w latach 1966–1987 – prezesem komisji rewizyjnej.
Był współzałożycielem w 1968 r. Oddziału Żoliborskiego PTTK, w którym najpierw pełnił funkcję skarbnika Zarządu Oddziału, a od roku 1974 do 2008 r. prezesa Oddziałowej Komisji Rewizyjnej.
Był również członkiem Komisji Historii i Tradycji przy Oddziale Stołecznym PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie.
W swojej działalności społecznej wykazywał się dużą aktywnością i pomysłowością przy realizacji zadań programowych Towarzystwa. Był organizatorem i wykładowcą na wielu kursach i obozach turystycznych, w tym wysokogórskich i narciarskich. Jego zasługą było między innymi organizowanie imprez historyczno-krajoznawczych dla młodego pokolenia. Był popularyzatorem szlaków turystycznych po miejscach upamiętniających walki i martyrologię narodu polskiego, szczególnie należy tu wymienić Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry”.
Czesław Mrowiec był zapalonym narciarzem i członkiem Polskiego Związku Narciarskiego, sędzią związkowym. W latach 1953–1975 był inicjatorem i propagatorem uprawiania narciarstwa nizinnego na terenach województw nizinnych.
Był członkiem Straży Ochrony Przyrody, biorąc czynny udział w zachowaniu stanu pierwotnego parków narodowych, głównie tatrzańskiego i kampinoskiego.
Czesław Mrowiec był pracownikiem resortu kultury, czynnie uczestniczącym w ochronie dóbr kultury i zachowaniu dorobku narodowego. W latach 1974–1977 zastępcą dyrektora Centrali Techniczno-Handlowej „Foto-Kino-Film” w Warszawie, a w latach 1977–1983 – wicedyrektorem Filmoteki Narodowej.
Za swoją działalność kulturalno-turystyczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki”, „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Odznaką „50 lat w PTTK”. Za walkę w czasie II wojny światowej – w tym w powstaniu warszawskim w V Zgrupowaniu Armii Krajowej „Siekiera” – „Kryska” – uhonorowany odznaczeniami wojskowymi, z których najbardziej cenił sobie Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy i Krzyż Partyzancki.

Cześć jego pamięci!

Władze naczelne PTTK