---> Powrót do działu "Pożegnania"
Krzysztof R. Mazurski Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę
Krzysztofa R. Mazurskiego
Członka Honorowego PTTK

Zostaliśmy ogromnie zaskoczeni śmiercią, 30 marca 2016 r., prof. zw. dr. hab. Krzysztofa R. Mazurskiego, Członka Honorowego PTTK.

Był to (jak to ciężko myśleć i pisać) niezwykły Człowiek, uznany krajoznawca i regionalista Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej i Łużyc, autor znakomitych przewodników. Ukazywał też piękno ludzi tej ziemi, również z dawnych wieków, czego najpiękniejszym dowodem jest książka o księżnej Mariannie Orańskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od ponad pół wieku, podkreślający stale jak ważne jest dokumentowanie działalności społecznej, zwłaszcza w naszym Towarzystwie.

Wieloletni przewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK, współtwórca koncepcji programowej kolejnych kongresów krajoznawstwa polskiego i jeden z ich czołowych autorów. Twórca periodyku "Na szlaku", któremu przez ostatnie lata poświęcał ogromnie dużo serca, czasu i pracy.

Był przez wiele lat aktywnym członkiem Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego, w tym jako jej przewodniczący.

Z ramienia PTTK uczestniczył w pracach Naturfreunde Internationale, gdzie pełnił funkcję wiceprezydenta.

W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, w którym był przez wiele lat członkiem Zarządu Głównego, w tym wiceprezesem, zawsze podkreślał znaczenie pryncypiów i przyjaźni. Krajoznawcze posłanie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego widział bardzo szeroko, z głębią ich patriotycznych treści. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i polska nauka straciły wielkiego Człowieka.

Wielu z nas przyjaciela i serdecznego druha.

Będzie nam go bardzo brakowało.

Cześć Jego Pamięci !

Władze Naczelne PTTK