---> Powrót do działu "Pożegnania"
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
z głębokim żalem żegna
jednego ze swoich najwybitniejszych działaczy
żołnierza Armii Krajowej, ps. „Bystry”, uczestnika powstania warszawskiego
śp.
Wojciecha Militza
(1926–2018)
Członka Honorowego PTTK

Zanim zaznaczył swoją znakomitą obecność w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, jako 16-letni chłopiec wstąpił do Armii Krajowej, a dwa lata później walczył w powstaniu warszawskim na Mokotowie, batalion „Bałtyk” pułk „Baszta”. Był dwukrotnie ranny.
Jeszcze do niedawna piastował funkcję prezesa Zarządu Stowarzyszenia Środowiska Żołnierzy Pułku AK „Baszta” i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych, którego to stowarzyszenia był inicjatorem. Był współorganizatorem Porozumienia Organizacji Żołnierzy AK, prezesem Fundacji „Warszawa Walczy 1939–1945”, a także przewodniczącym Rady tej Fundacji. Był inicjatorem upamiętnienia wielu miejsc walk na Mokotowie, Ursynowie i Wilanowie.
W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym działał od roku 1951 na wszystkich płaszczyznach jego działalności: programowej, organizacyjnej i gospodarczej. Był zastępcą sekretarza generalnego Zarządu Głównego PTTK do spraw programowych i organizacyjnych; współtwórcą i przewodniczącym Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK, jednym z inicjatorów i organizatorów konkursów krasomówczych przewodników turystycznych PTTK; autorem opracowań programowych i organizacyjnych, artykułów w „Ziemi”. Przyczynił się walnie wówczas, kiedy rodził się Ursynów do powstania Oddziału PTTK „Ursynów”, którego był pierwszym prezesem. Wchodził w skład Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, aktywnie przygotowywał przedsięwzięcia związane ze Szlakiem Chwały Oręża Polskiego.
Był pierwszym dyrektorem Zrzeszenia Gospodarki Turystycznej PTTK, stymulując przez lata działalność schronisk i domów turysty, zakładów remontowo-budowlanych, zakładów produkcyjnych „FotoPam” oraz Biura Turystyki Zagranicznej PTTK.

Był człowiekiem o ogromnej wyobraźni, pasji i odpowiedzialności. Starał się widzieć dalej i zgłaszać propozycje rozwiązań, a następnie stawać do ich realizacji. Przy tym był serdeczny i życzliwy.

Cześć Jego Pamięci !

Władze Naczelne PTTK