szukamy frazę PTTK

---> Powrót do strony głównej działu "Ubezpieczenie OC"

Ubezpieczenia OC

Od dnia 1 lipca 2005 r. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Główny i jednostki korzystające z jego osobowości prawnej, wszystkie jednostki i oddziały PTTK wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego na dzień 23.06.2005 r. oraz Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie i Centralna Biblioteka Górska w Krakowie ubezpieczeni są z tytułu Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Ubezpieczona jest działalność zapisana w statucie PTTK, w tym odpowiedzialność wynikająca z wytyczania, znakowania i utrzymania szlaków turystycznych. Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną z tytułu prowadzonej działalności za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone osobom trzecim w związku z prowadzeniem tej działalności (z wyłączeniem utraty mienia), w tym szkody wyrządzone przez członków PTTK wykonujących czynności statutowe na rzecz stowarzyszenia społecznie zgodnie z posiadanymi uprawnieniami (uznawane są uprawnienia członków PTTK nadane przez PTTK), a także szkody wyrządzone przez podwykonawców (osoby fizyczne lub podmioty prawne, np. przewodnicy) działających na zlecenie PTTK na podstawie umów cywilnoprawnych, jak również przez pełnoletnich wolontariuszy (podwykonawcy muszą posiadać uprawnienia wymagane przez obowiązujące przepisy prawne, w stosunku do członków PTTK nie będzie stosowane prawo regresu).

Ponadto wprowadzono Klauzule dodatkowe do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, poszerzające zakres ochrony: OC prowadzącego hotel, OC prowadzącego hotel z tytułu szkód w pojazdach, OC prowadzącego hotel z tytułu szkód w rzeczach wniesionych do hotelu, OC z tytułu prowadzonej działalności gastronomicznej, OC z tytułu szkód w nieruchomościach należących do osób trzecich, OC pracodawcy za następstwa wypadków przy pracy, OC z tytułu szkód wyrządzonych przez podwykonawców (bez prawa regresu [t.j. dochodzenia zwrotu firmie ubezpieczeniowej - przez sprawcę szkody - kwoty wypłaconego odszkodowania] w stosunku do członków PTTK, z zachowaniem prawa regresu do sprawcy szkody, który nie jest członkiem PTTK), OC z tytułu szkód w środkach transportu osób trzecich podczas prac ładunkowych, OC wzajemna - włączenie roszczeń pomiędzy podmiotami objętymi ubezpieczeniem na podstawie tej samej umowy ubezpieczenia.

Zwracamy uwagę, że chronieni są także członkowie PTTK posiadający tylko uprawnienia nadane przez PTTK (jako równoprawne z uprawnieniami wymaganymi przez obowiązujące przepisy prawne), a także wolontariusze, pod warunkiem jednakże, iż są oni pełnoletni i spełnione zostaną warunki zatrudniania ich zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Aby w pełni korzystać z uprawnień wynikających z ubezpieczenia OC, należy zapoznać się ze wszystkimi dokumentami prezentowanymi na poniższych stronach lub otrzymanymi z Zarządu Głównego PTTK.