Aktualności PTTK
- Janus IT
- Odsłony: 14026
- Redaktor1
- Odsłony: 795
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu na najlepszą pracę licencjacką/inżynierską lub magisterską z zakresu krajoznawstwa.
Celem Konkursu jest wyróżnienie oryginalnych i wartościowych prac dyplomowych poruszających zagadnienia krajoznawcze oraz propagowanie twórczego poznawania Polski, jej dziejów, kultury i środowiska przyrodniczego.
Organizatorem Konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a obsługę Konkursu w imieniu organizatora zapewnia Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK.
W bieżącej edycji ocenie będą podlegać prace dyplomowe obronione w latach 2021‒2022. Zgłoszenia do udziału w Konkursie przyjmowane są do dnia 10 października 2022 r.
Przed przystąpieniem do Konkursu prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Konkursu, gdzie znajdziecie Państwo zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie
- Redakcja
- Odsłony: 4240
- 0
Komunikaty wewnętrzne
»» 2021.05.04 Opinia prawna w przedmiocie statusu oddziałów i spółek PTTK jako mikroprzedsiębiorców
»» Apel z 2020.05.29, »» Apel w sprawie przemysłu turystycznego
»» Komunikat z 2020.04.20
»» Uchwała nr 165/XIX/2020 Zarządu Głównego PTTK z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie utworzenia w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym „Funduszu pomocy jednostkom terenowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”
»» Regulamin Funduszu Pomocy Jednostkom Terenowym PTTK
»» Formularz zgłoszeniowy
»» Komunikat w sprawie opłacania składek członkowskich PTTK
»» Komunikat Skarbnika ZG PTTK dla jednostek terenowych PTTK
»» Komunikat Prezesa ZG PTTK dla jednostek terenowych PTTK z dnia 18.03.2020
»» Komunikat Prezesa ZG PTTK z dnia 16.03.2020
Pomocne dokumenty
»» Przykład pisma wyjaśniającego lub odwoławczego do Polskiego Funduszu Rozwoju
»» 1. Nowe terminy sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych w 2020 roku
»» 2. Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
»» 6. Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec - maj 2020 r.
»» 8. Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą
»» 11.1. Wniosek RDU o ulgę bez opłaty prolongacyjnej (odroczenie lub rozłożenie na raty)
Informacje od organów państwowych
»» Pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie turystyki wyjazdowej.
»» Odpowiedź na Pismo do Prezesa Rady Ministrów w sprawie turystyki wyjazdowej.
»» Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców
»» Ministerstwo Rozwoju: Pilny komunikat dla organizatorów turystyki i podróżnych, 14.03.2020 r.
»» Informacje na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, www.gis.gov.pl
»» Oświadczenie Prezesa UODO na temat pracy zdalnej.
Wody Polskie przesuwają termin płatności dla dzierżawiących grunty pokryte wodami
»» www.wody.gov.pl
»» www.portalsamorzadowy.pl
Informacje z różnych źródeł
»» Hotele i pensjonaty mogą się starać o znak "Obiekt Bezpieczny Higienicznie"
»» Informacje na stronie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, www.ighp.pl
»» Koronawirus - najważniejsze informacje dla przedsiębiorców, www.biznes.gov.pl
- Marian Jurak
- Odsłony: 3052
Utworzony został Fundusz pomocy jednostkom terenowym Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które ze względu na panującą pandemię mają trudności finansowe. Fundusz działa w oparciu o regulamin oraz zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia.
Uchwała Zarządu Głównego o jego utworzeniu weszła w życie 1 maja 2020 roku.
- Janus IT
- Odsłony: 2968
Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla członków PTTK
Za fotografię krajoznawczą uważa się fotografię wykonaną w Polsce, przedstawiającą zabytki, przyrodę, krajobrazy, folklor oraz kulturę materialną Polski. Fotografia krajoznawcza pokazuje również nastroje, wrażenia, typy ludzkie. Jest też czystą dokumentacją życia, działań turystów oraz krajoznawców. Jest ona zatem częścią działalności fotograficznej, która łączy w sobie walory fotografii dokumentacyjnej i artystycznej. Zdjęcia krajoznawcze odzwierciadlają prawdziwy wizerunek tego, co fotograf zastał w danym miejscu i czasie.
Organizatorzy: Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Współorganizatorzy: Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. W. Dońca
- Paweł Zań
- Odsłony: 5605
Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK XVIII kadencji wybrana przez Krajową Konferencję Aktywu Turystyki Pieszej PTTK w dniu 23 listopada 2013 r.
- Janus IT
- Odsłony: 78
VIII Forum i szkolenie pomorskich krajoznawców
W dniu 28 stycznia 2023 roku Pomorska Komisja Krajoznawcza PTTK dokonała symbolicznego otwarcia nowego roku krajoznawczego na Pomorzu organizując, w Spichlerzu Błękitny Baranek Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - VIII Forum i szkolenie pomorskich krajoznawców i sympatyków krajoznawstwa z województwa pomorskiego,
W szkoleniu wzięło udział 62 instruktorów i krajoznawców. Część szkoleniową spotkania poprzedziło uroczyste wręczenie medali i honorowych tytułów „Zasłużony krajoznawca województwa pomorskiego”. Tytuły przyznano po raz pierwszy w historii pomorskiego krajoznawstwa dwóm osobom: śp. dr. doc. Jerzemu Szukalskiemu oraz Ryszardowi Józefowi Wrzoskowi.
Przewodniczący Komisji Dariusz Dębski w swoim wykładzie omówił najważniejsze wydarzenia krajoznawcze w regionie w 2022 roku, dokonał subiektywnej oceny książek krajoznawczych i historycznych, które ukazały się w ubiegłym roku na Pomorzu. Ponadto dokonał analizy działalności instruktorów krajoznawstwa i związanej z tym obszarem tematyki. Przypomniał także o potrzebie zdobywania odznak krajoznawczych oraz zwrócił uwagę na tematykę kolekcjonerstwa krajoznawczego jako jedną z form dokumentowania krajoznawczego i ciekawe hobby. Wskazał również patronów 2023 roku, uchwalonych przez Sejm i Senat RP. Omówił plan Komisji na 2023 rok oraz uwypuklił najważniejsze wydarzenia krajoznawcze, w tym VII Kongres Krajoznawstwa Polskiego. Przypomniał, że Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego ogłosiła na Pomorzu rok 2023 - „Rokiem Antoniego Abrahama”, w związku z stuleciem jego śmierci. Kolejnymi prelegentami byli: Krzysztof Kruszyński -„Miasta Hanzeatyckie” i Stanisław Sikora -„Gdańsk w Hanzie”, którzy profesjonalnie, ale w bardzo przystępny sposób omówili historię powstania i ideę funkcjonowania na przestrzeni setek lat Związku Miast Hanzeatyckich. Tematy były związane z przygotowaniami do organizacji w 2024 roku w Gdańsku Zjazdu Miast Hanzeatyckich. Wykład o nadmorskich fortyfikacjach -„Fortyfikacje nadbrzeżne Gdańska Brzeźna i Nowego Portu w świetle najnowszych badań” przedstawił Arkadiusz Woźniakowski. Ostatnią prelegentką była zastępczyni dyrektora do spraw merytorycznych Muzeum Archeologicznego pani Beata Ceynowa, która zaprezentowała muzeum, jego oddziały i posiadane zbiory oraz przedstawiła wykład pt. „But jaki jest, każdy widzi. Obuwie archeologiczne na podstawie znalezisk z Gdańska”. Wykład, wzbudził w słuchaczach duże zainteresowanie, mimo odczuwanego zmęczenia kilkugodzinnym szkoleniem.
Uczestnicy tegorocznego spotkania mogli również obejrzeć wystawę fotografii krajoznawczej, poświęconą dziesięciu edycjom Pomorskich Młodzieżowych Sesji Krajoznawczych PTTK, przygotowaną przez Dariusza Dębskiego. Po przerwie kawowej, w czasie której można było między innymi poczęstować się ciastami upieczonymi przez Anię i Marzennę odbyło się w grupach zwiedzanie muzeum i lekcje muzealne.
Tegoroczne forum i szkolenie nie odbyłoby się w takich warunkach i na takim poziomie, gdyby nie osobiste zaangażowanie w przygotowanie i jego przebieg zastępcy dyrektora muzeum do spraw merytorycznych, pani Beaty Ceynowy.
Dyrekcji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg szkolenia, w tym Klubowi turystycznemu „Kotwica” serdecznie dziękujemy.
Dariusz Dębski
Zdjęcia: Paweł Wysocki, Irena Hubert - Sikora
- Janus IT
- Odsłony: 739
Zarząd Główny PTTK w dniu 4 lipca 2022 r.
przyjął Uchwałę nr 276/XIX/2022
w sprawie Konkursu ofert na realizację przedsięwzięć programowych oddziałów
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego dla dzieci i młodzieży.
Informacja na ten temat została przesłana do oddziałów w wersji drukowanej w formie biuletynu: „Informacje Zarządu Głównego PTTK nr 1/2022 (214)”.
Przypominamy, że nabór ofert do drugiej edycji Konkursu trwa do
15 stycznia 2023 r.
Wyniki naboru zostaną opublikowane do 15 lutego 2023r., w zakładce
„Dla oddziałów” - INFORMACJE.
Więcej informacji--> link do treści
Pełna treść biuletynu --> biuletyn
- Janus IT
- Odsłony: 857
Druki TK-O i TK-K dot. sprawozdawczości rocznej z działalności organizacyjnej i programowej jednostek organizacyjnych PTTK
- Podstawowymi jednostkami sprawozdawczymi zobowiązanymi do sporządzania sprawozdań są koła i kluby PTTK. Sprawozdanie sporządzają na formularzu TK-K i składają do oddziału macierzystego.
- Nadrzędnymi jednostkami sprawozdawczymi nad kołami i klubami są oddziały PTTK, które sprawozdanie sporządzają na formularzu TK-O i wysyłają mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do Biura ZG PTT do dnia 20 stycznia 2023 r. w wersji elektronicznej w pliku Excel.
- Jednostki organizacyjne regionalne i specjalistyczne oraz Komisje, Rady i Zespoły ZG PTTK składają sprawozdanie na formularzu TK-O bezpośrednio do Biura Zarządu Głównego PTTK mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w wersji elektronicznej w pliku Excel.
- Naczelną jednostką sprawozdawczą jest Zarząd Główny PTTK, który sprawozdanie zbiorcze z działalności Towarzystwa sporządza na formularzu TK-O
Podkategorie
Aktualności PTTK
Nowe regulaminy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno–Krajoznawczego PTTK (od 2020)
Na stronie zostały zamieszczone nowe regulaminy konkursów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno- Krajoznawczego i Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Oba regulaminy obowiązują od 17 stycznia 2020 roku. Szczegóły znajdują się pod linkami
oraz
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec