---$raquo; Powrót do działu "Pożegnania"

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy naszego Kolegę

śp.
Andrzeja Wiśniewskiego

Członka Honorowego PTTK

Urodził się 20 czerwca 1932 r. w Warszawie, z ojca Wacława i matki Zofii z d. Szmel.
Do 1944 r. mieszkał w Warszawie, po wojnie losy rzuciły Go wraz z rodzicami do Elbląga, gdzie się osiedlili. Od czerwca 1945 r. jest mieszkańcem Elbląga - obecnie jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Pionierów Elbląga. Uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. W tym czasie został instruktorem harcerskim. W 1951 r., przed maturą (podczas likwidacji Związku Harcerstwa Polskiego w okresie stalinowskim) został usunięty ze szkoły jako „nosiciel imperialistycznej ideologii baden-powellowskiego skautingu”. Maturę zdawał potajemnie jako ekstern w Warszawie. W 1957 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej z dyplomem magistra inżyniera chemii. Podczas studiów, w 1955 r. zapisał się do PTTK i brał udział m.in. w studenckim obozie wędrownym w Bieszczadach (była to jedna z pierwszych imprez turystycznych na tym terenie).
Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Torfowym w Elblągu jako pracownik inżynieryjno-techniczny. Od 1960 r. aż do przejścia na emeryturę w 1996 r. pracował w Elbląskich Zakładach Przemysłu Terenowego, które od 1971 r. stały się filią Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie, jako Zakład Armatury Samochodowej. Zajmował tam m.in. Stanowiska: Kierownika Działu Produkcji, Głównego Technologa, a tuż przed emeryturą Pełnomocnika Dyrekcji d/s Przekształceń Własnościowych.
W 1989 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Regionu Elbląskiego i z jego ramienia był członkiem Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w wyborach 4 czerwca 1989 r.
W latach 1990 - 1994 byłem radnym pierwszej Rady Miejskiej w Elblągu wybranej w wolnych wyborach. Był przewodniczącym Komisji d/s Nazewnictwa Ulic i zastępcą przewodniczącego Komisji Morskiej i Kontaktów Zewnętrznych. Był również przedstawicielem Elbląga w Międzynarodowym Związku Miast Bałtyckich i Związku Miast i Gmin Morskich R.P.
Od 1960 r. do końca życia był aktywnym działaczem Oddziału PTTK w Elblągu. Pełnił różne funkcje w Zarządzie Klubu Turystów Pieszych „Delta” oraz w Zarządzie Oddziału i w Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Elblągu. Najważniejsze z nich to:

• W latach 1977 – 1993 - prezes Klubu Narciarskiego PTTK „Ślad” przy Zakładzie Armatury Samochodowej  FSO w Elblągu
  • Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej i Narciarskiej ZW PTTK w Elblągu w latach 1975 – 1990.
  • Członek Zarządu Oddziału PTTK w Elblągu przez kilka kadencji.
  • W latach 1975 – 1987 - członek ZW PTTK w Elblągu.
  • Od stycznia  do grudnia 2001 r. -  Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Elblągu.
  • Od 1981 r., przez 6 kadencji - do 2006 r. członek Komisji Turystyki Narciarskiej Zarządu Głównego PTTK.
  • W kolejnych kadencjach był stałym współpracownikiem tej Komisji.
  • Od 2009 r. Przewodniczący Terenowego Referatu Weryfikacyjnego Górskiej Odznaki Turystycznej i Terenowego Referatu Weryfikacyjnego Odznak Narciarskich w Elblągu.
  • Od 2009 r. Przewodniczący Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej i Narciarskiej działającej w strukturze Zarządu Oddziału PTTK w Elblągu.

Jego najważniejsze działania na rzecz PTTK to:

• Współinicjator Złazu „Śladami Żołnierzy Powstania Listopadowego” do Fiszewa w 1972 r.
  • Współinicjator i wykonawca odnowienia szlaków pieszych w Bażantarni w 1962 r. m.in. projektant szlaku tzw. „Górskiego”.
  • Brał czynny udział w wytyczaniu przebiegu Szlaku Kopernikowskiego na terenie Wysoczyzny Elbląskiej.
  • Wieloletni prowadzący górskie obozy wędrowne PTTK (tzw. „wczasy wędrowne”).
  • Organizator górskich obozów wędrownych KTP „Delta”.
  • Założyciel i prezes Klubu Narciarskiego PTTK „Ślad” przy Zakładzie Armatury Samochodowej  FSO w Elblągu, działającego w latach 1977 - 1993. Klub organizował wycieczki i obozy narciarskie dla pracowników FSO.
  • Wieloletni - od 1977 r. współorganizator Rajdu Narciarskiego „Wędrówki Północy”.
  • Inicjator prowadzenia tras rajdu na ter. Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej - przy okazji zorganizował akcję zbierania książek dla tamtejszej Polonii.
  • Propagator turystyki narciarskiej na nartach śladowych w Sudetach.
  • Organizator Rajdu Narciarskiego „Wędrówki narciarskie po Polsce” - Szukamy śniegu na Wzniesieniach Górowskich.
  • Organizator wielu obozów narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej, Karkonoszach i Górach Izerskich. Od 2003 r. obozy te są w programie KTN ZG PTTK jako „Narciarskie Spotkania Przyjaciół”.
  • Autor wielu publikacji prasowych o treści krajoznawczej, min. o Wysoczyźnie Elbląskiej i  elbląskiej Bażantarni.

Posiadał następujące uprawnienia turystyki kwalifikowanej:
- Przodownik Tur. Pieszej II st. nr 36 - od 25.08.1964 r.
- Przodownik Tur. Górskiej nr 1666 od 1964 r., Honorowy Przodownik TG. nr 145 od 1972 r.
- Przodownik Tur. Narciarskiej nr 816 od 1975 r., Honorowy Przodownik nr 11 od 1992 r.
- Instruktor Krajoznawstwa Regionu nr 1854/R/79 od 1979r.
- Instruktor Turystyki Narciarskiej nr 30/90/B od 1990 r.
Za swoją wieloletnią pracę społeczna w turystyce został wyróżniony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami resortowymi i lokalnymi. Najbardziej cennymi dla Niego były m.in. Złota Honorowa Odznaka PTTK nr 2405 w  1970 r., Honorowa Odznaka „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” – 1970r., Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” – 1984 r., Odznaka Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” – 1998 r. i 2009 r., Honorowa Odznaka „Miłośnik Ziemi Elbląskiej” - 04.12.1999 – Nr leg. 27/1999 r.
Jednakże najważniejszym wyróżnieniem, a zarazem zwieńczeniem jego wieloletniej pracy społecznej był tytuł Członka Honorowego PTTK nadany uchwałą Walnego Zjazdu PTTK w dniu 4 września 2009 roku w Warszawie, potwierdzony legitymacją nr 41/XVII/09.
Do ostatniej chwili był niezmiernie aktywny.
Zmarł dnia 14 maja 2018 roku w Elblągu.

Cześć jego pamięci !

Władze naczelne PTTK